Jak prát len? Údržba lněných oděvů krok za krokem

Len je velmi odolný přírodní materiál, oproti bavlně jsou lněná vlákna delší, hladší a pevnější (nejpevnější přírodní vlákno).Tato vlastnost je způsobena odlišným složením a fyzikální strukturou lněného vlákna oproti bavlněnému ( bavlna obsahuje 95% z celulózy, lněné vlákno 75% celulózy, 20% hemicelulózy a 5% pektinů, vosků a jiných zbytkových příměsí).

Díky uvedeným vlastnostem je lněné vlákno možné prát i na 60°C, ale díky jeho struktuře to naopak není nutné, jelikož se díky hladkosti vlákna nečistoty uvolňují i při nižších stupních a otáčkách. Jak tedy nejlépe postupovat při praní, abychom již tak dlouho životnost lnu ještě prodloužili a dosáhli požadovaného vzhledu po praní?

1. Nemíchejte barvy - Stejně jako jste zvyklí u běžného praní třídit barvy, dodržujte toto pravidlo i u praní lnu.

2. Perte ideálně na teplotu do 40°C - Jak už zmiňujeme, len sice vyšší teploty snese, ale není to pro jeho běžnou údržbu vůbec nutné.

U našich výrobků se nemusíte bát dalšího srážení! Všechny jsou finálně měkčeny při vysokých teplotách, které zajišťují, že si kupujete výrobek již ve finálním rozměru.

3. Ekologické prací prostředky - Tyto prostředky nejsou nezbytností, ale stejně tak jako je len přírodní materiál, je lepší ho prát v eko prostředcích na bázi mýdla (Jelen). Len nebělíme a nepoužíváme ani jiné chemické prostředky.

4. Ždímejte při nižších otáčkách - Menšími otáčkami zabráníte vytváření velkých lomů a pomačkání.

5. Len se lnem - Pokud možno, je doporučeno prát lněné výrobky spolu, případně v pytli na praní.

6. Sušit pouze na šetrný program - Pokud len sušíme v sušice, tak pouze na šetrný program s krátkou dobou sušení.

7. Žehlení ze zbytkovou vlhkostí - Len lze žehlit i na vysoké teploty, kterým bez problému odolá. Pro snažší žehlení je nejlepší žehlit len ještě vlhký nebo ho před žehlením navlhčit.

!NÁŠ TIP!

Za roky nošení lněných výrobků se nám nejlépe osvědčilo prát lněné oděvy na program vlna na 30°C (pokud pračka nemá, tak jemné praní) a sušit na program vlna po dobu 30 min. Následně vypraný oděv vytřepat a pověsit na ramínko, kde doschne. Při zachování tohoto postupu dosáhnete jemné přirozené "živosti" materiálu (i díky naší finální měkčící úpravě), kdy len vypadá přirozeně a již ho není třeba žehlit. Kdo má raději formálnější nebo upravenější vzhled materiálu, může výrobek ještě přežehlit jak je zvyklý, nejlépe však před tím, než úplně doschne na ramínku.